بهداشت قاعدگی را جدی بگیرید
بهداشت قاعدگی را جدی بگیرید

بهداشت قاعدگی را جدی بگیرید

روز جهانی بهداشت قاعدگی، مناسبتی تقویمی برای آگاه سازی زنان و مردان درباره قاعدگی، بهداشت و درک بیشتر آن است.

درنگ نوروز

درنگ نوروز

حالا زمان درنگ نوروز است. روزهای سال 1397 می روند تا به نوروز 1398 برسیم. این درنگ پانزده روزه نوروزی را همراه کلون باشید.

بهداشت قاعدگی را جدی بگیرید

روز جهانی بهداشت قاعدگی (Menstrual Hygiene Day)، روزی است که با هدف آموزش انسان ها (زنان و مردان) در زمینه بهداشت و درک چرخه قاعدگی نامگذاری شده است. هرسال از ۲۸ می (۷ خرداد) تا سوم ماه ژوئن (13خرداد) توسط سازمان مردم نهاد Wash united مستقر در برلین آلمان به عنوان هفته بهداشت قاعدگی مشخص شده است. شاید جالب باشد بدانید که چون ماه مِی پنجمین ماه سال میلادی است و زنان به طور متوسط پنج روز در ماه دچار خونریزی قاعدگی می شوند و چرخه این قاعدگی هم به طور معمول ۲۸ روزه است، ۲۸ ماه می به عنوان روز اول این هفته و نمادی از توجه به بهداشت قاعدگی انتخاب شده است.

 

 

چرخه قاعدگی را بشناسیم

قاعدگی (عادت ماهانه، پریود، رِگل، حیض و در پهلوی: دَشتان) به چرخه خونریزی دوره‌ای و ماهانه رحم زنان گفته می شود. این چرخه معمولا یک دوره سه تا هفت روزه است. چرخه قاعدگی (سیکل) یک دگرگونی فیزیولوژیک در بدن زنان است که همزمان با بلوغ ظهور می کند و کارکرد آن در باروری بدن خودش را نشان می دهد. هر ماه یک تخمک در بدن زنان بالغ شده و آماده پرورش جنین می‌شود. در این دوره بافت رحم هم خودش را برای این رشد و نمو آماده می کند؛ چراکه رحم جایگاه نگهداری جنین است. اگر لقاح انجام نشود و هیچ اسپرمی موفق به آمیزش با این تخمک تازه بلوغ یافته نشود، تخمک به ناچار دفع می شود و بافت پوششی رحم هم شروع به ریزش می‌کند. ریزش بافت رحم به صورت یک فرآیند طبیعی همان چیزی است که ما آن را قاعدگی می نامیم.  جالب است بدانید این فرآیند به طور طبیعی در دوران باروری جنسی تمام گونه های پستاندارانِ ماده هم اتفاق می افتد. تنها زمانی که یک زن در دوره بارداری و شیردهی باشد، چرخه قاعدگی متوقف می شود. اما به طور کلی یک زن از لحظه بلوغ تا لحظه یائسگی با پریود رو به رو است. هر سیکل قاعدگی میانگین ۲۸ روز طول می کشد، اما در میان زنان از نژادهای مختلف بین ۲۱ تا ۳۵ روز هم دیده شده است. هر سیکل قاعدگی در زنان از اولین  روز آغاز خونریزی قاعدگی شروع شده و تا روز قبل از قاعدگی بعدی ادامه دارد.

بهداشت چرخه قاعدگی چیست؟!

دوره یک هفته ای قبل از پریود (PMS)، علائم مربوط به پریود، خود خون قاعدگی، رنگ و حجم آن گویای بسیاری از مسائل درباره سلامت رحم و تخمدان های شماست. بنابراین اولین قدم در بهداشت قاعدگی توجه به این مسائل است. آگاهی در زمینه قاعدگی پشتیبان سلامت در زندگی فردی یک زن، زندگی زناشویی و حتی باروری اوست. با این حال سکوت در این موارد و دست